Jak wybrać prezent dla fotografa?

Wybór prezentu dla pasjonata fotografii nie jest wcale łatwy, zwłaszcza jeśli dziedzina ta jest nam całkowicie obca. Można zdecydować się na profesjonalne akcesoria i sprzęty, jak i postawić na bardziej uniwersalne gadżety. Jaki prezent dla fotografa wybrać?

Prezent dla fotografa- lustrzanka i obiektyw

Trafionym prezentem dla miłośnika fotografii może być profesjonalna lustrzanka. To dosyć kosztowny podarunek, przed którego zakupem należy zwrócić uwagę na parametry sprzętu. Najważniejsza jest matryca, im większa, tym można uzyskać zdjęcia lepszej jakości. Wybierając prezent dla zaawansowanego fotografa, najlepiej postawić na modele z Full Frame, czyli pełną klatką. Na rynku dostępne są też urządzenia z wymienną optyką, które pozwalają na rejestrowanie filmów w formacie 4K i kompakt wyposażony w ogniskowe (od 24 do 600 mm). Dzięki dodatkowego obiektywu aparat stanie się bardziej funkcjonalny. Przed jego zakupem należy wiedzieć, jaki rodzaj mocowania ma dany sprzęt. Wybierając obiektyw mamy do wyboru produkty standardowe, fisheye oraz portretowe. Obiektywy mogą być zmienno i stałoogniskowe. Pierwsze modele są bardziej uniwersalną propozycją, natomiast stałoogniskowe sprawdzą sobie nawet przy słabym oświetleniu.

Prezenty dla fotografa – akcesoria do optyki

Fotograf w swojej pracy wykorzystuje nie tylko aparat i obiektyw, ale również masę niezbędnych mu akcesoriów. Od nich zależą w dużej mierze możliwości fotografowania. Jako prezent dla fotografa amatora sprawdzą się więc wszelkiego rodzaju filtry fotograficzne (szare, połówkowe, polaryzacyjne) oraz filtry UV. Innym pomysłem są pierścienie pośrednie czy też zestaw do czyszczenia optyki (pędzelek, środek czyszczący, ściereczka, gruszka).

Co kupić fotografowi na urodziny? – torby i futerały

Sprzęt do wykonywania zdjęć należy też odpowiednio przechowywać i bezpiecznie transportować. Każdego pasjonatowi fotografii przyda się więc torba czy futerał na aparat. Zwiększa one wygodę korzystania z tego sprzętu, jak i ochronią go przed możliwym uszkodzeniem. Dobry prezent dla początkującego fotografa to też futerały na wszelkiej maści niewielkie akcesoria (np. karty pamięci, akumulatory, kable) oraz pasy czy kabury i szelki. Osobie wykonującej często zdjęcia pomogą w tej czynności także specjalne uchwyty i paski do aparatów.

Co na prezent dla fotografa?- uniwersalne pomysły

Wybierając prezent dla fotografa, można też postawić na pewne sprawdzone i uniwersalne rozwiązania. Będą one dobrą opcją zarówno dla doświadczonego fotografa, jak i osoby dopiero rozpoczynającej swoją przygodę w świecie fotografii. Dobre pomysły na prezenty dla fotografa to między innymi:

 • książka o fotografii – w zależności od poziomu zaawansowania można wybrać tą ze wskazówkami dla amatorów czy też profesjonalnych fotografów. Dzięki niej miłośnik robienia zdjęć będzie mógł dokształcić się w tej dziedzinie,
 • podświetlaną tablicę na zdjęcia – to praktyczny upominek, na którym można umieścić najnowsze zdjęcia,
 • voucher na warsztaty fotograficzne – je także można dostosować do stopnia zaawansowania danej osoby,
 • aparat natychmiastowy – jest dobrym pomysłem na upominek dla miłośników oldschoolowego stylu,
 • lampa do selfie – umożliwia perfekcyjne oświetlenie twarzy, co podnosi jakość wykonanych zdjęć,
 • dysk zewnętrzny na zdjęcia – daje możliwość przechowywania ogromnej ilości zdjęć,
 • karta pamięci – także bardzo przydatna dla fotografów,
 • powerbank – przydaje się zwłaszcza podczas sesji w plenerze.

Co kupić fotografowi na urodziny?- praktyczne i ciekawe gadżety
Jako podarunek sprawdzą się też pewne ciekawe gadżety dla fotografa, które nie tylko będą nawiązywać do jego pasji, ale też przydadzą się w życiu codziennym. Może być to na przykład:

 • poduszka dekoracyjna z napisem „Najlepszy fotograf”– spersonalizowana poduszka z wybraną grafiką to wyjątkowy upominek, który spodoba się każdego fotografowi,
 • kubek w kształcie obiektywu – sprawi wiele radości, a zarazem będzie użyteczny. Takie kubki można znaleźć w wielu rozmiarach i często dostępna jest opcja ich personalizacji, a więc dodania wybranego napisu,
 • skarpety z motywem aparatu – śmieszne skarpety trafią w gusta amatora, jak i profesjonalnego fotografa,
 • brelok w kształcie aparatu – przypięty do kluczy nie tylko spełni swoją funkcję, ale i będzie przypominał osobę, od której został podarowany,
 • koszulka z nadrukiem.

Innym pomysłem będą zeszyty do robienia notatek, stare plakaty w ramach, czy efektowne ramki do wstawienia zdjęć.
To jaki prezent dla fotografa wybierzemy, zależy przede wszystkim od posiadanej przez nas wiedzy, zaawansowania danej osoby, jak i naszych możliwości finansowych.