Jak napisać list do Świętego Mikołaja?

Nie da się ukryć, że list do Mikołaja to dla najmłodszych bardzo ważna sprawa. Słowa: „mamo, jak napisać list do Świętego Mikołaja” padają już w listopadzie, co sprawia że często jest to pierwszy element przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.

List do Mikołaja jest jednym z nieodłącznych elementów tradycji bożonarodzeniowej. Trudno wyobrazić sobie bez niego okres świąteczny, a przynajmniej według najmłodszych. Dzieci chcą napisać list wcześniej, żeby na pewno dotarł na czas.

Dlatego już w drugiej połowie listopada przygotuj się na pytanie jak się pisze list do Świętego Mikołaja, jak go zaadresować, o co poprosić, czym się pochwalić a czym niekoniecznie.

Na pewno w dzieciństwie pisaliście takie same listy, było to dla was niezwykle ważne i podniosłe wydarzenie. Dlatego pod zadym pozorem nie wolno lekceważyć pytania jak napisać list do Świętego Mikołaja, podającego z ust dziecka.

Jak napisać list do Świętego Mikołaja? Porady i wskazówki!

Z jakich elementów powinien składać się list do Świętego Mikołaja?

List do Mikołaja powinien zawierać takie elementy jak:

 • adres Świętego Mikołaja
 • kilka słów o sobie, jak się nazywasz, ile masz lat, gdzie mieszkasz, czym się interesujesz itd.
 • listę kilku dobrych uczynków, choć Mikołaj doskonale wie co dobrego zrobiłeś, warto mu o tym przypomnieć (może dzięki temu prezent będzie większy!)
 • wymarzony prezent
 • warto też dodać kilka miłych słów skierowanych do Mikołaja oraz dołączyć ładny rysunek

Jeśli nie wiesz jak można napisać list do Świętego Mikołaja to nic się nie martw. Tak naprawdę jest to bardzo prosta rzecz, list wcale nie musi być bardzo rozbudowany ani złożony. Spokojnie, to nie szkolne wypracowanie, które ktoś będzie oceniał!

Jednak nie oznacza to, że powinniśmy zapomnieć o poprawnej składni i ortografii, to też jest ważne, a przy okazji przećwiczysz z dzieckiem podstawy pisowni. Jak napisać piękny list do Świętego Mikołaja? Najlepiej prosto, ale konkretnie. Mikołaj jest bardzo zapracowany i nie ma czasu na czytanie długich wypracowań.

Ważne, żeby w liście ładnie się przedstawić, napisać o sobie kilka zdań i wspomnieć o wymarzonym prezencie.

Jak zaadresować list do Świętego Mikołaja – adresy

Skoro wiemy już jak się pisze list do Mikołaja, czas zastanowić się co dalej. A opcji jest kilka:

 • List zwijamy w rulon, albo składamy i pozostawiamy przy oknie. Mikołaj lub jego pomocnicy, elfy przelatując obok domu zabiorą nasz list.
 • List możemy przekazać rodzicom, aby ci wysłali go do Świętego Mikołaja.
 • List możemy też wsadzić do koperty, zaadresować i zanieść na pocztę lub wrzucić do skrzynki.

Ostatnia metoda wymaga znajomości adresu zamieszkania Świętego Mikołaja. Mikołaj ma kilka adresów, więc możemy wybrać jeden z poniższych:

 • List do Świętego Mikołaja można również zaadresować do jego biura w Polsce:

  Biuro Listów do Świętego Mikołaja
  Polska Wioska Świętego Mikołaja
  Przystanek Mikołajów
  57-215 Srebrna Góra

 • Inny adres Świętego Mikołaja w Polsce:

  Poczta świętego Mikołaja
  Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce-Zdroju
  ul. Orkana 27
  34-700 Rabka-Zdrój

 • Święty Mikołaj z Laponii

  Santa Claus
  Arctic Circle 96930
  Rovaniemi
  Finlandia

 • Święty Mikołaj z Kanady

  Santa Claus, North Pole,
  Canada, H0H 0H0

Wysyłając list na 2 z pierwszych adresów niemal na pewno otrzymamy odpowiedź, także warto postarać się o napisanie ładnego listu i dodatkowo go ozdobić!

Jak się pisze list do Świętego Mikołaja?

Problem jaki może pojawić się podczas pisania to nie tylko pytanie jak napisać list do Mikołaja, ale także sam wybór prezentów. Dziecko może mieć zbyt wiele pomysłów i albo nie zdecyduje się na żaden i będzie ciągle szukać nowych inspiracji albo wypisze w liście zbyt dużo pomysłów.

Jednak trzeba je uczulić, że nie może chcieć zbyt wiele, ponieważ prezentów zabraknie dla innych dzieci.

Co więcej mogą pojawić się pomysły na prezenty, które nie są możliwe do zrealizowania. W takim wypadku wytłumacz dziecku, że Mikołaj co prawda posiada magiczne zdolności i pomagają mu elfy, jednak nie może poświęcić wszystkich sił tylko dla niego. Na świecie jest wiele innych dzieci.

Jak widzisz to jak się pisze list do Świętego Mikołaja zależy od pomysłowości malucha, a pytań towarzyszących całemu procesowi może być mnóstwo. Warto przy okazji nauczyć dziecko podstawowych zasad troski o innych czy ograniczania zachcianek.

Jak zrobić list do Mikołaja, żeby dziecko było szczęśliwe nie tylko w momencie wymyślania prezentów ale także po ich otrzymaniu? Przede wszystkim maluch nie może być rozczarowany, a więc nie powinieneś mieć zbyt dużych oczekiwań co do prezentu.

Przypilnuj, aby nie poniosła go fantazja, a wszyscy będą zadowoleni.

Jak napisać list do Świętego Mikołaja? Porady i wskazówki!

Jak napisać piękny list do Świętego Mikołaja?

Jak napisać piękny list do Świętego Mikołaja, jeśli dziecko nie potrafi jeszcze pisać? Wówczas nie wyręczaj go w tym zadaniu, niech list będzie całkowicie jego. Po prostu zamiast pisać, list można narysować.

Kredki, flamastry, farbki czy wyklejanki to wszystko może pomóc w przygotowaniu przepięknego listu do Świętego Mikołaja. Niech dziecko narysuje siebie, albo swój dom, to co chce zostać, postać Mikołaja, renifery, śnieg.

Oczywiście dla malucha najważniejsza będzie zapewne lista prezentów, jednak postaraj się go przekonać, że pozostałe części też są ważne.

To jak się pisze list do Mikołaja już wiemy, wiemy również że zamiast podać można fk narysować. Jeśli decydujecie się na zapakowanie listu w kopertę to ją również warto przyozdobić. Można pokusić się nawet o przygotowanie czegoś słodkiego, np. pierniczków i dołączeniu do listu. Mikołaj na pewno to doceni!

Jak można napisać list do Świętego Mikołaja – wzór

Kompletnie nie wiesz jak zacząć list do Świętego Mikołaja I co pisać dalej, a czasu zostało niewiele? W takim razie możesz skorzystać z poniższych wzorów.

Wiemy już jak można napisać list do Świętego Mikołaja, mamy też kilka gotowych przykładów. Nie pozostaje nam nic innego jak zabrać się za pisanie i oczekiwać n przybycie Świętego Mikołaja z workiem pełnym prezentów.

Przykład 1

Drogi Święty Mikołaju,

Mam na imię … i mieszkam w ,… w tym roku skończyłem … lat. W wolnych chwilach lubię … jestem też bardzo grzeczny i chętnie pomagam rodzicom. Moje dobre uczynki w tym roku to …

Piszę ten list ponieważ chciałbym prosić o …

Przesyłam pozdrowienia i życzę Mikołajowi dużo zdrowia.

Podpisano

Przykład 2

Kochany Święty Mikołaju,

Nazywam się … i mam … lat. Mieszkam z mamusią i tatusiem w …

Jestem dobry w … interesuję się … Ostatnio zrobiłem dobry uczynek, którym było …

Słyszałem, że spełniasz marzenia takich dzieci jak ja. Dlatego chciałbym cię prosić o …

Będę bardzo szczęśliwy jeśli przyniesiesz mi taki prezent.

Podpis