Ciekawostki o Świętym Mikołaju

Święty Mikołaj to postać, którą sympatią darzą chyba wszyscy, jednak szczególnie przypodobał się dzieciom. Nic w tym dziwnego, Mikołaj przynosi prezenty, zawsze jest miły i uśmiechnięty. Dziś postaramy się poznać go nieco lepiej, bo choć każdy wie jak wygląda Święty Mikołaj, tak inne szczegóły z jego biografii mogą nie być powszechnie znane.

Ile lat ma Święty Mikołaj?

Nie wiesz ile lat ma Święty Mikołaj? Cóż, na pewno jest starszym człowiekiem, który z roku na rok wydaje się nie zmieniać. Mikołaj bardzo pilnie strzeże informacji na temat swojego wieku i uwielbia wypowiadać się w tym temacie co najmniej niejednoznacznie.

Ciekawostki o Świętym Mikołaju – gdzie mieszka, skąd pochodzi, ile ma lat, jaki jest do niego numer?

Jeśli zapytamy ile lat ma Święty Mikołaj za każdym razem dostajemy inną odpowiedź. Raz stwierdzi że jest starszy niż Zajączek Wielkanocny ale młodszy niż Wróżka Zębuszka. Innym razem powie, że jest tak stary jak tradycja dawania prezentów a jeszcze innym, że ma więcej lat niż twoi rodzice, ale mniej niż dinozaury.

De facto pytanie ile lat ma Święty Mikołaj pozostanie bez odpowiedzi. Podobnie jak to w jaki sposób ten sympatyczny staruszek oblatuje świat w ciągu jednej nocy, jak pakuje tyle prezentów oraz jak wyhodował latające renifery.

Odnosząc się do Świętego Mikołaja, który działał na terenie Turcji to jego urodziny przypadają na 15 marca 270 roku. Gdyby wspomniany Mikołaj żył do dziś to miałby w tym roku 1751 lat.

Skąd pochodzi Mikołaj?

Święty Mikołaj jako postać historyczna to tak naprawdę Mikołaj z Miry, urodzony w IV w. na terenie dzisiejszej Turcji. Był niezwykle pobożnym biskupem za co włączono go w poczet świętych. 6 grudnia, czyli data śmierci Mikołaja z Miry jest dziś okazja do wręczania mikołajkowych upominków.

Mikołaj z Miry jest też wzorem dla Świętego Mikołaja, którego znamy z popkultury. Jego obecny wizerunek kształtował się na przestrzeni setek lat.

W okresie renesansu św. Mikołaj był najpopularniejszym świętym w Europie. Nawet po reformacji protestanckiej, kiedy zaczęto zniechęcać do kultu świętych, św. Mikołaj utrzymywał swój kult. Był on szczególnie silny na terenie Holandii i Belgii. Obecnie święto Świętego Mikołaja obchodzone jest tam pod nazwą Sinterklaas.

W XVIII w. tradycja wraz z holenderskimi osadnikami trafiła do Nowego Jorku (wówczas Nowy Amsterdam), gdzie holenderskie rodziny zbierały się by uczcić rocznicę śmierci Mikołaj. Z czasem legenda o Świętym Mikołaju zaczynała nabierać rozgłosu, głównie za sprawą publikacji na łamach ówczesnych gazet.

W tamtych czasach Święty Mikołaj nie był jeszcze kojarzony z jego obecnym wyobrażeniem. W opowieściach opisywano go na różne sposoby, od starszego, eleganckiego mężczyzny w kapeluszu po faceta w czerwonej kamizelce i żółtych pończochach.

Już na początku XIX w. wizerunek Świętego Mikołaja zaczął być wykorzystywany przez właścicieli sklepów do reklamowania świątecznych zakupów. W gazetach pojawiały się nawet dedykowane sekcje, które zdobiono podobiznami Mikołaja w ówczesnym wyobrażeniu.

Już tylko kwestią czasu było zatrudnienie osób przebranych za Świętego przez galerie handlowe i wykorzystanie jego wizerunku w marketingu, co dziś trudno sobie w ogóle wyobrazić.

Dużą rolę w kształtowaniu wyobrażenia o Świętym Mikołaju miał wiersz napisany przez pastora o imieniu Clement Clarke Moore. W wierszu Mikołaj został przedstawiony jako wesoły staruszek posiadający magiczne zdolności, elfy oraz zaprzęg składający się się 8 latających reniferów. W dużej mierze jest to wyobrażenie zgodne ze współczesnym.

W 1881 roku rysownik Thomas Nast wykorzystał wiersz Moore’a, aby stworzyć pierwszy rysunek przedstawiający Mikołaja jako pulchnego, wesołego mężczyznę z białą brodą, trzymającego worek pełen zabawek dla dzieci. To Nast podarował Mikołajowi jaskrawoczerwony kostium obszyty białym futrem, warsztat na Biegunie Północnym, elfy i jego żonę, panią Mikołajową.

Gdzie mieszka Święty Mikołaj? – Dokładny adres!

Co do miejsca zamieszkania Świętego Mikołaja nie ma pełnej zgodności. Zdania są podzielone między 2 główne opcje: Biegun Północny i Laponia.

W Europie panuje przekonanie, że Święty Mikołaj zamieszkuje w Laponii, niedaleko miejscowości Rovaniemi. Co więcej istnieją niepodważalne dowody na to, że Mikołaj faktycznie tam przebywa. Jego dokładny adres nie jest żadna tajemnicą, a list może wysłać do niego każdym. I jak przystało na Mikołaja żadna korespondencja nie pozostaje bez odpowiedzi!

Adres na jaki można wysyłać listy to:

Santa Claus
Arctic Circle 96930
Rovaniemi
Finlandia

Inna teoria mówi, że miejscem zamieszkania Mikołaja jest Biegun Północny. Podobno jego przytulna rezydencja znajduje się na terenie Kanady, pośród wiecznych lodów i śniegów.

Jego kanadyjski adres to:

Santa Claus, North Pole,
Canada, H0H 0H0

Co więcej Święty Mikołaj ma swoje biuro także w Polsce, wysyłając do niego list niemal zawsze możemy liczyć na odpowiedź!

Biuro Listów do Świętego Mikołaja
Polska Wioska Świętego Mikołaja
Przystanek Mikołajów
57-215 Srebrna Góra

Ile reniferów ciągnie sanie Świętego Mikołaja?

Skoro zastanawiasz się ile reniferów ciągnie sanie Świętego Mikołaja to prawdopodobnie czekasz także na mikołajkowy prezent, a pozostałych czas chcesz wykorzystać aby dowiedzieć się o tej wesołej postaci jak najwięcej.

Zgodnie z tradycją sanie Świętego Mikołaja ciągnie 8 reniferów, co więcej każdy z nich ma swoje imię i są to:

  • Kometka
  • Amorek
  • Tancerz
  • Pyszałek
  • Błyskawiczny
  • Fircyk
  • Złośnik
  • Profesorek
  • Rudolf

Ich imiona bazują na tych wymienionych w wierszu napisanym przez pastora Moore’a, który przyczynił się do spopularyzowania reniferów jako symboli związanych ze Świętym Mikołajem.

Ciekawostki o Świętym Mikołaju – gdzie mieszka, skąd pochodzi, ile ma lat, jaki jest do niego numer?

Ciekawostki o Świętym Mikołaju

1. Jego sanie to prawdopodobnie najszybszy pojazd, jaki kiedykolwiek powstał.

Zadanie odwiedzenia każdego dziecka w ciągu jednego dnia wydaje się niewykonalne, ale Święty Mikołaj ma na to sposób. Jego sanie ciągnięte przez latające renifery to prawdziwy cud techniki.

Wystarczy spojrzeć na liczby. Na świecie jest około 2,1 miliarda dzieci, średnio w jednym domu mieszka 2,5 dziecka, co oznacza, że Mikołaj wykonuje 832 mln przystanków. Aby zdążyć jego sanie muszą poruszać się z zawrotną prędkością, mocno przekraczającą osiągi współczesnych maszyn.

Szacuje się, że jego sanie mkną z prędkością około 200 000 km/h. To szybciej niż rakieta kosmiczna!

2. Czerwień i biel to stosunkowo nowe wyobrażenie stroju Świętego Mikołaja

Mikołaj przez lata miał szeroką gamę kolorowych strojów – zielonych, brązowych, niebieskich, a nawet jasnobrązowych. Dopiero w 1931 r. Jego strój zaczął przypominać ten współczesny. A wszystko za sprawą coca-coli, która wykorzystała taki wizerunek do promocji swojego napoju. Nie bez powodu strój Mikołaja i logo coca-coli są biało-czerwone.

3. Ile zarabia Święty Mikołaj?

Choć sam Święty jest dobroczyńcą i za swoje działania nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia pieniężnego (tylko radość i uśmiech dzieci) to jego postać jest warta miliony dolarów.

Gdyby podliczyć pensje wszystkich Mikołajów z galerii handlowych to okazałoby się, że ich wynagrodzenie jest warte około 5 mld zł.

4. Spór o miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja nadal jest nierozstrzygnięty

Z jednej strony twierdzi się, że Mikołaj mieszka w Rovaniemi w Finlandii, a z drugiej, że jego siedzibą jest Alaska. W obu tych miejscach znajduje się Dom Świętego Mikołaja, jednak oficjalne miasto Świętego Mikołaja nie zostało jednoznacznie wybrane. Według nas Mikołaj przebywa w różnych miejscach, w zależności od dnia.

5. W XVII w. Święta Bożego Narodzenia i Mikołajki były nielegalne

Purytanie z Nowej Anglii nie byli fanami Świętego Mikołaja i uważali, że Boże Narodzenie to pogańskie święto. Zgodnie z zapisem w prawie każdy kto 25 grudnia ucztował lub w jakikolwiek inny sposób świętował narażał się na karę grzywny wynoszącą nawet 5 szylingów.

6. Najwięcej listów otrzymuje od dzieci z Francji

Listy do Świętego Mikołaja wysyłają dzieci z całego świata, jednak najwięcej otrzymuje ich z Francji – około 2 mln rocznie. Na drugim miejscu jest kanada – 1,35 mln oraz USA – 1 mln listów.

7. W Meksyku listy wysyła się balonem

Meksykańskie dzieci nie wysyłają listu do Świętego Mikołaja w tradycyjny sposób. Co prawda piszą go, ozdabiają i zawijają w rulon. Jednak na sam koniec przytwierdzają go do balonu wypełnionego helem, który unosi list do nieba.

8. Na Islandii nie ma Świętego Mikołaja

Na pewno nie z powodu położenia na wyspie, wszak latające sanie są w stanie dotrzeć w dowolne miejsce na świecie. Jednak chodzi o tradycję. Na Islandii prezenty bożonarodzeniowe przynoszą skrzaty, jest ich 13 i każdy z nich przynosi prezent! Począwszy od 11 do 24 grudnia dzieci codziennie dostają nowy upominek, oczywiście jeśli były grzeczne.