Kiedy są Mikołajki 2024?

Jeśli Ci się spieszy i już musisz wiedzieć kiedy są Mikołajki 2024 to ekspresowo podajemy dokładną datę:

Mikołajki 2024 wypadają 6 grudnia, czyli w poniedziałek.

A teraz, skoro już wiesz kiedy będą Mikołajki możesz przeczytać więcej na temat tej tradycji.

Nie możesz doczekać się prezentów i już zastanawiasz się kiedy są Mikołajki 2024? A może szykujesz prezenty mikołajkowe dla innych i chcesz wyrobić się na czas? W obu przypadkach powinieneś wiedzieć kiedy obchodzimy Mikołajki tak aby odpowiednio przygotować się na ten dzień.

Podsumowując, znajomość daty kiedy wypadają Mikołajki może być ci przydatna gdy:

  • Nie możesz doczekać się prezentu i z utęsknieniem odliczasz dni do 6 grudnia.
  • Planujesz wcielić się w Świętego Mikołaja i obdarować bliskich oraz znajomych prezentami.
  • Bierzesz udział w mikołajkowym przedstawieniu, konkursie czy pokazie i musisz mieć czas żeby się przygotować.
  • Chcesz zorganizować mikołajkowe przyjęcie niespodziankę.
  • Chcesz przygotować dekoracje w mikołajkowym stylu.
  • Szukasz prezentu dla kogoś kto ma urodziny albo imieniny w Mikołajki.

Którego grudnia wypadają? Oczywiście, zaraz na początku miesiąca, czyli 6 grudnia. Taka tradycja panuje w większości polskich domów, jednak to kiedy wypadają Mikołajki zależy od kultury i tradycji danego kraju czy nawet regionu.

Mikołajki – którego grudnia je obchodzimy i kiedy daje się prezenty?

Kiedy wypadają Mikołajki w innych krajach?

To którego są Mikołajki wynika z tradycji panujące w danym kraju, w Polsce standardowo jest to 6 dzień grudnia, podobnie sytuacja wygląda w krajach zachodnich, m.in. Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy USA. Jednak w tym ostatnim kraju Mikołaj odwiedza dzieci także 25 grudnia, w Boże Narodzenie. Wszystko zależy od regionu.

Z ciekawszych tradycji określających którego dnia są Mikołajki możemy wskazać kraje Europy Wschodniej, gdzie Mikołaja zastępuje Dziadek Mróz, który prezenty przynosi dopiero 1 stycznia, w Nowy Rok. W krajach Beneluksu (Holandia, Belgia) Mikołajki obchodzi się 5 grudnia.

A kiedy są Mikołajki w Azji? Tam tradycja mikołajkowa przywędrowała za sprawą fascynacją kulturą zachodnią, a więc Mikołajki w krajach azjatyckich obchodzi się tak jak w Polsce 6 grudnia.

A jeśli chcesz zobaczyć kto przynosi prezenty i gdzie niegrzeczne dzieci otrzymują węgiel sprawdź nasz artykuł pt. Kto przynosi prezenty na Boże Narodzenie w Polsce i na świecie?

Mikołajki – kiedy daje się prezenty

Jak widzisz to kiedy będą Mikołajki zależy od przyjętej tradycji o Świętym Mikołaju. Pewnie większość z nas chciałaby aby Mikołaj odwiedzał nas 2 razy, 6 i 25 grudnia. Jednak nawet jeśli nie odwiedzi nas dwukrotnie to pod choinką prezenty zostawi Gwiazdka, Aniołek czy Dzieciątko. Także nie ma co się martwić o brak prezentów, wszak grudzień jest pod tym względem naprawdę obfity.

Mikołajki – którego grudnia je obchodzimy i kiedy daje się prezenty?

To którego są Mikołajki to jedno, a kiedy daje się prezenty? Przebieg wydarzeń będzie zależał od przyjętej formy świętowania 6 grudnia. Jest ich co najmniej kilka i zależą przede wszystkim od twojego wieku. Jako dziecko będziesz spodziewał się wizyty świętego Mikołaja w Twoim domu, albo osobistej, albo ukradkiem w nocy.

Standardowo Mikołaj odwiedza najmłodszych w domach 6 grudnia, w godzinach wieczornych, według niektórych dopiero po tym jak na niebie zaświeci pierwsza gwiazdka. A jeśli Mikołaj nie zdecyduje się na osobistą wizytę zazwyczaj chowa prezenty obok łóżka w nocy z 5 na 6 grudnia, rzadziej z 6 na 7.

W niektórych przypadkach, prawdopodobnie jeśli dziecko było bardzo grzeczne Mikołaj przynosi mały upominek 5 grudnia (zazwyczaj jest to drobiazg np. czekolada wsunięty pod poduszkę), a główny prezent przynosi dopiero dzień później.

Jeśli jesteś już nastolatkiem czy dorosłą osobą poza otrzymywaniem prezentów możesz także chcieć obdarować nimi innych. Podobnie w szkołach organizowane są tzw. mikołajki klasowe. To którego dnia są Mikołajki tego typu zależy od różnych czynników, głównie możliwości spotkania się. Jednak zazwyczaj są to dni w pobliżu 6 grudnia. Na przykład pierwszy szkolny dzień po 6 grudnia.

Coraz popularniejsze są także przyjęcia mikołajkowe, gdzie znajomi i przyjaciele poza obdarowywaniem się prezentami spędzają razem czas.