Ile trwa adwent? To zależy!

Nie można powiedzieć, że adwent zawsze trwa 4  tygodnie, nie jest to prawda. Natomiast stwierdzenie, że okres adwentu obejmuje 4 niedziele już jak najbardziej prawdziwe.

  • To ile trwa adwent zmienia się z roku na rok. Adwent może trwać od 23 do 28 dni w zależności od układu niedziel w grudniu i końcem listopada.
  • W 2021 roku adwent jest jednym z dłuższych i trwa 27 dni.
  • Początek adwentu jest ruchomy i może wypaść między 27 listopada a 3 grudnia.
  • W 2021 roku adwent zaczyna się 28 listopada.

Jak długo trwa adwent? To pytanie pojawia się w naszych głowach wraz z końcówką listopada i zbliżającym się rozpoczęciem okresu przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, czyli na potrzeby przyjście Jezusa Chrystusa.

To ile dni trwa adwent nie jest wartością stałą i zmienia się w zależności od danego roku, a raczej rozkładu niedziel w grudniu.

  • W najkrótszym wariancie adwent trwa 23, a w najdłuższym 28 dni.
  • Choć liczba dni nie jest zawsze równa to adwent zawsze obejmuje 4 niedzielę.
  • Początek adwentu wypada między 27 listopada a 3 grudnia.
  • Koniec adwentu zawsze wypada o zmierzchu 24 grudnia, czyli w Wigilię Bożego Narodzenia.

Jak widzisz to ile czasu trwa adwent zależy od danego roku i rozkładu dni tygodnia. Jeśli 24 grudnia wypada w sobotę to wówczas adwent będzie najdłuższy (28 dni) a jeśli Wigilię mamy w niedzielę to adwent rozpoczyna się 3 grudnia i trwa 23 dni, czyli najkrócej.

W trakcie okresu adwentowego skupiamy się przede wszystkim na przygotowaniach duchowych. Jednak to także czas przygotowań materialnych. Sprzątamy dom, pieczemy ciasta, gotujemy potrawy wigilijne.

Kompletujemy też prezenty dla bliskich i znajomych. Zarówno te mikołajkowe jak i pod choinkę. A jeśli chcesz sprawić najmłodszym niezapomnianą niespodziankę sprawdźcie lis lub film od Świętego Mikołaja dla dzieci.
Jak długo trwa adwent + kilka słów na jego temat

Kiedy zaczyna się adwent 2021?

W 2021 to ile trwa adwent w kościele katolickim wyznaczymy na podstawie znajomości początkowego i końcowego dnia tego okresu. Jak już wiemy początek adwentu jest ruchomy, natomiast koniec stały, wypada zawsze 24 grudnia.

Żeby obliczyć jak długo trwa okres adwentu wystarczy spojrzeć w kalendarz i sprawdzić jak rozkradają się niedzielę przed 24 grudnia. W 2021 roku Wigilia Świąt Bożego Narodzenia wypada w piątek, a więc w tym roku mamy jeden z dłuższych adwentów.

Ile trwa adwent 2021? Dokładnie 27 dni. Pierwsza niedziela adwentu 2021 wypada 28 listopada, druga 5 grudnia, trzecia 12 a ostatnia niedziela adwentu 19 grudnia.

Jak długo trwa adwent + kilka słów na jego temat

Co to jest adwent i ile trwa?

Skoro wiemy już ile trwa okres adwentu czas poznać dokładniej czym tak naprawdę jest ten czas i jakie ma znaczenie dla chrześcijan. Adwent to okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia. Jest to czas w którym chrześcijanie duchowo przygotowują się na ponowne świętowanie narodzin Jezusa Chrystusa.

W pierwszą niedzielę adwentu w kościele katolickim rozpoczyna się roku liturgiczny. W liturgii dominuje kolor fioletowy, który symbolizuje pokutę oraz przygotowanie do pojednania z Bogiem i ludźmi.

W adwencie odbywają się msze roratnie, roraty, które poświęcone są ku czci Maryi Panny. Jest to pamiątka wydarzeń biblijnych opisujących jak to archanioł Gabriel oznajmił Maryi wieść, że porodzi Syna Bożego.

A zatem wiemy już ile niedziel trwa adwent, dokładnie 4 oraz rozumiemy dlaczego pytań ile tygodni trwa adwent nie jest do końca zasadne. Adwent może trwać od 23 do 28 dni, a więc można przyjąć, że 4 tygodnie, jednak nie jest to precyzyjne wyjaśnienie.