Dlaczego święta są w grudniu?

Dlaczego święta są w grudnia? Odpowiedź na to pytanie raczej wydaje się oczywista, ponieważ obecnie trudno sobie wyobrazić inny termin na Boże Narodzenie nic 25 grudnia. W ogóle wizja świąt i Wigilii, które odbywają się w innym miesiącu niż zimowy kompletnie nam nie pasuje.

Boże Narodzenie nierozerwalnie kojarzy nam się ze śniegiem, mrozem, gorącą herbatą czy ciepłymi skarpetami. Choć obecnie coraz trudniej o białe święta to ich zimowy charakter jest mocno utrwalony w kulturze, mediach a przede wszystkim naszej świadomości.

A zastanawialiście się dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia? Nie zawsze tak było i dziś dowiemy się skąd ta zmiana oraz dlaczego święta są w grudniu.

Dlaczego święta bożego narodzenia obchodzimy w 25 grudnia?

Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia? – Historia

Co może być zaskakujące, do III wieku Boże Narodzenie w ogóle nie istniało, po prostu chrześcijanie nie obchodzili tego święta. Zdecydowanie największą wagę przywiązywano do Wielkanocy czy Objawienia Pańskiego (6 stycznia).

Najstarsza wzmianka o świętowaniu 25 grudnia pochodzi z 336 roku. Kiedy to cesarz Konstantyn ustanowił chrześcijaństwo oficjalną religią Imperium Rzymskiego.

Jednak dlaczego święta Bożego Narodzenia obchodzimy 25 grudnia? Czy Jezus naprawdę urodził się tego dnia? Niestety, Pismo Święte nie daje ku temu jednoznacznej odpowiedzi.

Wpływ kultury rzymskiej na datę obchodzenia Bożego Narodzenia

Z dużym prawdopodobieństwem odpowiedź na pytanie dlaczego święta są w grudniu wynika z istniejących znacznie wcześniej przed narodzinami Chrystusa tradycji pogańskich. Data świąt pokrywa się z ważnymi rzymskimi świętami ku czci Saturna i Mitry. Zabieg ten miał przekonać Rzymian do zmiany religii na chrześcijaństwo.
Rzymianie przed przyjęciem chrześcijaństwa 25 grudnia obchodziło tzw. święto Niezwyciężonego Słońca (Sol Invictus). Jego istotą była radość z powrotu coraz dłuższych dni po przesileniu zimowym. Od tego momentu dzień stawał się coraz dłuższy co miało symbolizować zwycięstwo światła nad ciemnością.

Kolejny fakt, który mógł mieć wpływ na to dlaczego święta Bożego Narodzenia obchodzimy 25 grudnia to Saturnalia – święto na cześć boga Saturna obchodzone w dniach 17-23 grudnia. Tradycją tego święta było ucztowanie oraz obdarowywanie się prezentami, co ma wiele wspólnego z dzisiejszymi świętami Bożego Narodzenia.

Formalnie Rzymianie zaczęli obchodzić Boże Narodzenie 25 grudnia dopiero w 336 roku, czyli w momencie gdy chrześcijaństwo stało się oficjalną religią Cesarstwa. Jednak data ta nie była powszechnie akceptowana we Wschodnim Cesarstwie Rzymskim (ze stolicą w Konstantynopolu), gdzie Boże Narodzenie świętowano 6 stycznia.

Większość ludzi na świecie używa kalendarza gregoriańskiego wprowadzonego przez papieża Grzegorza XIII w 1582 r. W tym kalendarzu Boże Narodzenie wypada 25 grudnia. Z kolei w kalendarzu juliańskim, który nadal stosowany jest w kościele prawosławnym i koptyjskim Boże Narodzenie wypada 7 stycznia, czyli dokładnie 13 dni później. Taka jest bowiem różnica w obu tych kalendarzach.

6 stycznia świętują oni Wigilię, 7 stycznia Boże Narodzenie a 8 stycznia Dzień Świętego Szczepana.

Dlaczego święta bożego narodzenia obchodzimy w 25 grudnia?
A zatem kiedy urodził się Jezus Chrystus?

Stwierdzenie, że Jezus nie urodził się w zimie, a raczej na wiosnę lub na jesień, ma solidne i zasadne podstawy. Zimą, nawet na Bliskim Wschodzie panują niższe temperatury, a więc pasterze nie trzymaliby owiec na górskich pastwiskach. Choć Izrael kojarzy nam się z gorącym, śródziemnomorskim klimatem to zimy potrafią być zimne, szczególnie nocą na wyżynach zdarzają się przymrozki i opady śniegu.

Z kolei wiosną, na pamiątkę ucieczki z niewoli egipskiej odbywa się żydowskie święto Paschy. Był to okres kiedy większość Żydów przyjeżdżała do Jerozolimy na obchody uroczystości. W tym czasie m.in. składano jagnięta w ofierze, razem ucztowano i świętowano. Był to świetny moment na przeprowadzenie spisu ludności przez Rzymian. A jak wiemy Maryja z Józefem na taki spis właśnie się udali.

Co więcej jesienią odbywa się żydowskie święto Sukkot. Jest to uroczystość o której dość często wspomina Pismo Święte. Jest to pamiątka po ucieczce z Egiptu i spędzeniu 40 lat na pustyni a także święto na cześć końca zbiorów w rolnictwie.

Jak widać fakt dlaczego święta Bożego Narodzenia obchodzimy w grudniu może mieć naprawdę wiekowe pochodzenie, które z dużym prawdopodobieństwem wynika z naleciałości z wielu lat przed narodzeniem Chrystusa.