Kiedy daje się prezenty pod choinkę?

Przed świętami zawsze jest wiele do zrobienia, trzeba przygotować potrawy, posprzątać dom i udekorować jego wnętrze. Jednak w wolnych chwilach warto skupić się na tradycjach jakie towarzyszą świętom Bożego Narodzenia i poznać je nieco lepiej.

Dla wielu z nas najprzyjemniejszą jest tradycja związana z prezentami. Kiedy dostaje się prezenty pod choinkę, kto przynosi prezenty no i najważniejsze kiedy otwiera się upominki? Tego dowiesz się czytając ten wpis, zapraszamy!

Kluczowe wydaje się być rozstrzygnięcie czy prezenty otwieramy 24 grudnia – w Wigilię czy 25 – w Boże Narodzenie. Świąteczny poranek jako czas na otwieranie prezentów kojarzymy chociażby z amerykańskich filmów. A kiedy dajemy prezenty pod choinkę?

Choć coraz więcej elementów z kultury zachodniej wypiera nasze rodzime tradycje tak w większość Polaków otwierać prezenty bożonarodzeniowe 24 grudnia.

Znamy już dzień, a żeby ustalić konkretną porę kiedy są prezenty pod choinką umieszczane a kiedy otwierane trzeba zagłębić się trochę bardziej.

Tradycja w różnych regionach jest inna o czym świadczy chociażby to kto przynosi prezenty pod choinkę – Święty Mikołaj, Gwiazdor, Gwiazdka, Dziadek Mróz, Dzieciątko czy Aniołek.

Kiedy daje się prezenty pod choinkę? – A kiedy otwierać prezenty pod choinką?

Kiedy kłaść prezenty pod choinką?

To kiedy dawać prezenty pod choinkę musimy rozpatrzyć w dwóch kwestiach. Po pierwsze kiedy położyć prezenty pod choinką a po drugie kiedy jest czas na ich otwieranie.

Zgodnie z Polską tradycją prezenty umieszcza się pod choinką 24 grudnia. Najlepiej tak aby najmłodsi członkowie rodziny nie widzieli tego momentu. Przystrojona choinką wraz z górą prezentów będzie piękna ozdobą wigilijnej kolacji.

W niektórych domach przyjęło się, że prezenty kładzie się pod choinką w nocy z 24 na 25 grudnia. Jest to tradycja bardziej Zachodnia, amerykańska.

Co istotne w tradycji kościelnej nie ma ściśle określonej daty kiedy ma to nastąpić.

A kiedy otwierać prezenty pod choinką?

Tutaj również zdania są podzielone, jednak większość osób przyznaje, że najlepszym momentem jest zakończenie wieczerzy, kiedy przychodzi pora na deser i śpiewanie kolęd.

Dzieci zapytane o to kiedy się dostaje prezenty pod choinkę zapewne odpowiedzą, że jak najszybciej. Jednak postarajmy się im wytłumaczyć, że prezenty nie są najważniejsze. Ważne jest połamanie się opłatkiem, modlitwa, śpiewanie kolęd. Prezenty muszą poczekać na koniec kolacji wigilijnej.

Druga grupa osób, znacznie mniej liczba jednak rosnąca z roku na rok przyznaje, że prezenty świąteczne otwiera rankiem 25 grudnia, na wzór tradycji amerykańskiej.

Kiedy daje się prezenty pod choinkę? – A kiedy otwierać prezenty pod choinką?

Kiedy kładzie się prezenty pod choinkę – ciekawostki z innych państw

A kiedy daje się prezenty pod choinkę w innych krajach? Jak to wyglądało dawniej? Dowiedzmy się!

Zwyczaj wręczania prezentów w okresie świątecznym jest już dość stary. Od XIII istnieje tradycja związana z obdarowywania bliskich i znajomych w tym okresie.

Jednak w Polsce obdarowywanie 6 czy 24 grudnia przyjęło się znacznie później, bo dopiero w XIX w. Na samym początku była to domena możnych, którzy nagradzali służbę drobnymi podarkami, zazwyczaj były to jabłka, słodycze czy orzechy.

W Polsce zwyczaj dawania prezentów 6 grudnia nawiązuje do postawy Świętego Mikołaja z Miry, który pomagał biednym. Natomiast prezenty świąteczne wynikają najprawdopodobniej z tradycji Trzech Króli, którzy złożyli dary nowonarodzonemu Jezusowi.

Jednak to kiedy kładzie się prezenty pod choinkę w dużej mierze zależy od kraju i uznawanej w nim tradycji. Dla przykładu dzieci w Hiszpanii i Portugalii nie znajdują prezentów pod choinką 24, ani nawet 25 grudnia. Dopiero 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli.

A kiedy daje się prezenty pod choinkę na przykład w Grecji? W Nowy Rok czyli 1 stycznia. Jak widzisz tradycja obdarowywania prezentami jest bardzo różna, a wszystko zależy od konkretnego kraju czy nawet regionu. Jednak bez względu na termin wszędzie na świecie prezenty sprawiają ogromną radość i frajdę. Zarówno tym, którzy je przygotowują jak i obdarowywanym.