Jak zapakować prezent na święta?

Jak zapakować prezenty świąteczne aby już samo opakowanie stało się zachętą i obietnicą na wspaniałe wnętrze? Jak ładnie zapakować prezent na święta Bożego Narodzenia czy Mikołajki? Jak zrobić to z klasą i ekologicznie? Właśnie w tym miejscu poznasz nasze najlepsze wskazówki i porady w zakresie pakowania prezentów. Zapraszamy!

Pakowanie prezentów warto przeprowadzić na sam koniec, w momencie zebrania kompletu upominków. Pakując prezenty wcześniej może okazać się że dokupisz dodatkowy drobiazg i pakowanie będzie trzeba wykonać od nowa.

Niemniej jednak pomysł na pakowanie prezentów świątecznych warto przygotować z wyprzedzeniem. Ustalić motyw przewodni, styl, materiał użyty do pakowania, dodatkowe zdobienia czy bileciki z życzeniami.

Faktycznie, skorzystanie z gotowych torebek czy papieru do pakowania jest kuszące jednak dużo większe wrażenie sprawią karty opakowania wykonane samodzielne.

To jak zapakować prezent świąteczny jest też ważne pod względem pierwszego wrażenia. Ładne opakowanie już samo w sobie może być niespodzianką, która sprawi obdarowanemu jeszcze więcej przyjemności.

Samodzielne pakowanie prezentów ma jeszcze jedna dużą zaletę – w ten sposób ładnie zapakujemy nawet bardzo duże czy niekształtne prezenty.

Jak ładnie zapakować prezent na święta? Sprawdź poniżej od czego zacząć i w jaki sposób przejść cały proces krok po kroku.

Od czego zacząć pakowanie prezentów?

Podstawą jest pomysł na pakowanie prezentów świątecznych. Musisz ustalić czy wszystkie upominki będą zapakowane w takim samym stylu czy dla każdej osoby wybierzesz inny, indywidualnie dopasowany. Należy ustalić to już na samym początku, bo od tego wyboru będzie zależało twoje zapotrzebowanie na materiały i przybory.

W zależności od poziomu skomplikowania opakowań mogą przydać ci się takie materiały i akcesoria jak:

  • papier biały i kolorowy, brystol, tektura, karton
  • sznurki, wstążki, tasiemki, mulina, kordonek
  • kredki, pisaki, flamastry, brokat
  • farbki, pędzelki, srempelki
  • naklejki, samoprzylepne etykiety
  • dziurkacz
  • guziki, pompony
  • ozdobne literki, ozdoby z filcu

A także typowo świąteczne dodatki takie jak:

  • gałązki, zielone lub suszone
  • bombki, sople, szpice
  • laski cukrowe, cukierki, pierniczki
  • szyszki, orzechy
  • gwiazdki anyżu
  • drewniane figurki świąteczne
  • laski cynamonu
  • lampki (takie drobne, druciki)
  • świąteczne kształty ze styropianu
  • sztucznych śnieg
  • dzwoneczki
  • jemioła
  • dekoracje ze słomy
  • suszone pomarańcze
  • kokardki

Ta lista oczywiście nie wyczerpuje tematu, świąteczne pakowanie prezentów możesz wykonać z wielu różnych materiałów a ogranicza cię jedynie twoja wyobraźnia.

Jakie materiały można wykorzystać do pakowania prezentów pod choinkę?

Zastanawiając się czy warto samodzielne zapakować prezent pamiętajmy o tym, że opakowanie jest równie ważne jak zawartość, a co więcej odpowiada za bardzo istotne pierwsze wrażenie. Jednak 2cale nie oznacza to, że musimy tworzyć bogate, drogie zdobienia z przepychem.

Do samodzielnego pakowania prezentów możesz wykorzystać to co akurat masz w domu, dzięki czemu będziesz nie tylko kreatywny ale też eko.

Takimi materiałami mogą być stare gazety, szary papier, ścinki papieru do pakowania, kolorowe blok rysunkowy, sznurki, guziki itd.

Szary papier

Choć na pierwszy rzut oka szary papier może wydawać się marnym pomocnikiem przy ustalaniu jak zapakować prezenty na Boże Narodzenie tak jego możliwości są ogromne.

Co więcej cena szarego papieru jest znacznie niższa niż papierów kolorowych i ozdobnych, nie mówiąc już o gotowych torebkach prezentowych.

Szary papier jest oczywiście tylko materiałem bazowym, któr nadaje wyszukanej elegancji, a w połączeniu z świątecznymi dodatkami sprowadza magię świąt. To właśnie od ilości zastosowanych ozdób możesz kreować kompozycje od bardzo skromnych i stonowanej bo bardzo bogate.

Sam papier jest niezwykle uniwersalny i pozwala na zapakowanie praktycznie każdego prezentu.

Gazeta do pakowania prezentów

Jeszcze tańszym rozwiązaniem, które przywodzi na myśl styl vintage są zużyte gazety, czasopisma, stare książki, zeszyty czy komiksy.

Takie szare kawałki gazet czy książek będą doskonale komponowały się z dodatkami w kolorze czerwonym i zielonym.

Dla kogo warto przygotować takie opakowanie? Na pewno doceń je wszyscy miłośnicy stylu vintage i fani prostych rozwiązań.

Samodzielnie przygotowany papier

Jeżeli szary papier jest dla ciebie zbyt banalny, a gazety cię nie przekonują lub masz niestandardowe wymagania co do wzoru lub koloru, papier do pakowania możesz przygotować samodzielnie.

Wystarczą kredki, farby, pędzle czy stempelki aby przygotować swój własny papier świąteczny. Możesz wykorzystać biały papier, zrobić wycinankę z kolorowego, wyklejankę z bibuły czy narysować świąteczne wzory kredkami lub farbą.

Tak przygotowany papier prezentowy może być samodzielnie jak i w parze z dodatkami i ozdobami.

Folia celofanowa

W przypadku prezentów o nieregularnych kształtach sprawdzi się celofan. Elastyczny materiał, który daje duże możliwości zarówno pod kątem dekoracyjnym jak i dostosowania do kształtów upominku.

Folię celofanową z łatwością dopasujesz do najbardziej skomplikowanych kształtów i form. Co więcej powstające na powierzchni folii zagniecenia pozytywnie wpływają na wygląd całości.

Pakowanie w celofan jest banalnie proste. Wystarczy uciąć kwadratowy arkusz, położyć prezent na środku, podnieść folie do góry i związać sznurkiem lub wstążką. Do środka oprócz prezentu możesz wstawić elementy dekoracyjne czy słodycze. Powstań coś na wzór kosza prezentowego.

Jak zapakować prezenty świąteczne o nieregularnych kształtach?

Największy problem przy ustalaniu jak zapakować prezent pod choinkę sprawiają prezenty o niestandardowych kształtach lub wymiarach. W niektórych przypadkach może wydawać się, że zapakowanie upominku wymaga dużych zdolności manualnych I artystycznych. Jednak istnieją sposoby, które sprawią, że pakowanie prezentów na święta będzie bardzo proste.

Rolowanie na “cukierka” giganta

Prezenty takie jak ubrania, maty do ćwiczeń czy butelki można zapakować metodą „na cukierka”. Jeśli przedmiot jest duży wystarczy zawinąć go w papier i spiąć lub związać na końcach.

Kiedy przedmiotów jest więcej, np. kilka sztuk odzieży, batoniki warto połączyć je w całość i analogicznie zawinąć. Żeby poprawić estetykę możesz dodać kokardy, wstążki czy kolorowe sznurki.

Worek lniany, jutowy

Oryginalnym sposobem na zapakowanie prezentu może hyc wtorek jutowy albo lniany. Tak naprawdę do środka możesz zapakować wiele drobnych przedmiotów albo jeden duży. Pojemność zależy od rozmiaru worka.

Jeśli chcesz uniknąć przemieszczania się elementów wewnątrz worka warto dołożyć dodatkowe wypełnienie. Mogą to być ścinki materiałów, rafia czy dowolny inny wypełniacz. Do środka można dorzucić gałązki, laski cynamonu czy inne ozdoby świąteczne.

Furoshiki – pakowanie za pomocą chusty

Jeśli nie boisz się eksperymentów możesz pokusić się o przetestowanie japońskiej sztuki pakowania – furoshiki. To dekoracyjny sposób pakowania i zawijania przedmiotów w chusty.

Chusta ma zazwyczaj od 30 do 100 cm długości, może występować w różnych stylach i wzorach. Jeśli chcesz poznać te technikę lepiej to na oficjalnej stronie znajdziesz wiele przydatnych wskazówek http://www.env.go.jp/en/focus/attach/060403-5.html

Jeśli nie masz zamiaru kupować oryginalnych chust możesz posłużyć się alternatywą taką jak stare ubrania, prześcieradła czy obrusy. Wystarczy wyciąć kawałek materiału o odpowiednich wymiarach i można przystępować do zwijania.

Kartonik, pudełko

Odpowiednio duże pudełko pomieści każdy prezent, nawet ten o bardzo skomplikowanej budowie. Wystarczy włożyć go do pudła i już mamy rozwiązywania problem nierównych powierzchni.

Karton możesz kupić w sklepie lub wykorzystać pudełko po jakichś produktach. Jeśli decydujesz się na drugą opcję to wybieraj pudełka bez nadruków, napisów czy logo. Samo wrzucenie prezentu do pudełka może nie wystarczyć.

Wolna przestrzeń można wypełnić bibułą, papierem czy kawałkami materiału. Odbiór wizualny poprawią na pewno dekoracje włożone do środka.

Fajna opcją jest też kartka z życzeniami czy bilecik.

Kosz prezentowy

Prezent składający się z wielu elementów można zapakować do kosza prezentowego. Te gotowe są bardzo popularne jednak możliwość swobodnej kompozycji, dekoracji i układu sprawia, że ta forma również staje się coraz bardziej atrakcyjna.

Potrzebujesz oczywiście zawartości kosza, samego koszyka i ewentualnie folii celofanowej, najlepiej w dużych arkuszach, tak żeby zmieścił się cały kosz.

Kosz sprawia, że prezenty możesz ułożyć w ładną kompozycję, zawinąć w celofan i obwiązać wstążką. W środku może znaleźć się nie tylko główny prezent, ale także dodatki takie jak cukierki, drobiazgi czy dekoracje i ozdoby.

W przypadku głębokiego kosza możesz włożyć dno wypełniaczem, tak żeby wszystkie najważniejsze elementy były dobrze widoczne.

Jak ozdobić prezent świąteczny?

Jak zapakować prezenty świąteczne to jedno jedno jak je ładnie ozdobić to drugie. Dobrze żaby oba te elementy szły ze sobą w parze. A właśnie największą zaletą pakowania upominków na własną rękę jest ogromne pole do popisu. Zarówno w kwestii samego pakowania jak i zdobienia.

Możesz samodzielne wykonać prezent do pakowania uzyskując unikalne kolory, wzory i faktury. Dodając najróżniejsze ozdoby takie jak wstążki, cukierki, bombki czy gwiazdki anyżu uzyskasz oryginalny efekt.

Dzięki temu dopasujesz styl danego opakowania do charakteru czy zainteresowań konkretnej osoby. A jak wiadomo personalizacja to najlepszy sposób na oddanie naszego zaangażowania i pokazania że nam zależy.

Poniżej kilka inspiracji jak ozdobić prezent świąteczny w kreatywny i nieszablonowy sposób.

Zobacz jak zapakować prezenty na Boże Narodzenie na poniższych grafikach.

Jak zapakować prezent pod choinkę i dlaczego jest to takie ważne?

Pytanie jak pakować prezenty na święta to nie tylko kwestia jak to praktycznie wykonać, ale przede wszystkim dlaczego warto postarać się mocniej. Wydawać by się mogło, że opakowanie to drugorzędna sprawa. I tak zostanie podarte przy otwieranie, więc po co zawracać sobie nim głowę.

Jednak samodzielne pakowanie prezentów to wyraz zaangażowania co wpływa na wartość samego upominku. Jeśli nie tę materialną to a pewno sentymentalną

Nie mówiąc już o tym, że ładnie zapakowany upominek robi lepsze pierwsze wrażenie. Ponadto buduje napięcie, rozbudza wyobraźnię i wprowadzą w atmosferę radosnego oczekiwania.

Jest niejako zwiastunem filmowym czy przystawką przed podaniem dania głównego.

Dlatego warto już wcześniej zorientować się jak zapakować prezent pod choinkę, bo w pośpiechu nic nie wyjdzie tak dobrze.

Mamy nadzieję, że wiesz już jak zapakować prezent na święta Bożego Narodzenia oraz rozumiesz dlaczego jest to takie ważne.