Kiedy jest Wigilia, kiedy obchodzimy Boże Narodzenie?

Kiedy są Święta Bożego Narodzenia, Wigilia, drugi dzień świąt?

Skoro zastanawiasz się kiedy będzie Wigilia to prawdopodobnie już nie możesz doczekać się Świąt. Nic w tym dziwnego, jest to czas magiczny, rodzinny i bardzo radosny i chyba nie ma na świecie osoby, która nie lubiłaby Bożego Narodzenia.

W tym wpisie dokładnie przeanalizujemy ramy czasowe, a więc dowiemy się kiedy kończą się święta Bożego Narodzenia, w jakim dniu wypada ich początek oraz poznamy dokładnie każdy dzień, Wigilię, Boże Narodzenie oraz Drugi Dzień Świąt.

Co więcej sprawdzimy także kiedy jest Wigilia u prawosławnych – nie wypada ona tego samego dnia co w tradycji katolickiej. A na koniec, już jako ciekawostkę sprawdzimy co to znaczy Wigilia. Zapraszamy!

Kiedy jest Wigilia Bożego Narodzenia?

Nie wiesz kiedy Wigilia Bożego Narodzenia obchodzona jest w kościele katolickim? W takim razie przypominamy, Wigilia wypada 24 grudnia i ta data jest stała, co oznacza, że odpowiedź na pytanie którego dnia jest Wigilia co roku jest niezmienna.

Dlaczego święta są w grudniu przeczytasz w innym artykule na naszym blogu. W tym miejscu skupimy się na kwestii kiedy jest Wigilia Bożego Narodzenia.

Tradycyjnie Wigilię obchodzimy 24 grudnia organizując uroczystą kolację wigilijną na której podaje się 12 dań, łamie opłatkiem, śpiewa kolędy. To co dzieci lubią najbardziej, czyli prezenty również się pojawiają.

Zakończeniem jest podniosła mszą święta – Pasterka, która odbywa się o północy na pamiątkę modlitwy i oczekiwania pasterzy na przyjście Pana. Święta są pełne symboliki, jeśli chcesz zgłębić ten temat zapraszamy do innego artykułu gdzie opisujemy symbole Świąt Bożego Narodzenia.

Jeśli nadal nie masz pomysłu na ciekawy prezent dla dziecka sprawdź koniecznie najpopularniejsze zabawki i prezenty.

A jeśli chcesz zaskoczyć dziecko czymś naprawdę wyjątkowym sprawdź personalizowany list lub wideo od Świętego Mikołaja dla dziecka.

Kiedy jest Wigilia, kiedy obchodzimy Boże Narodzenie?

A teraz, bez przedłużania sprawdźmy którego jest Wigilia w innym odłamie chrześcijaństwa, czyli prawosławiu.

A kiedy Wigilia prawosławna?

Kiedy prawosławni obchodzą Wigilię? Co może cię zaskoczyć, również 24 grudnia! A więc skąd wynika całe to zamieszanie i pogłoski, że w obrządku prawosławnym święta wypadają w innym terminie? Wszystkiemu winne jest zastosowanie 2 różnych systemów kalendarzy i liczenia dat.

To kiedy Wigilia u prawosławnych wynika z kalendarza juliańskiego, w Polsce i większości Europy stosuje się kalendarz gregoriański. Oba kalendarze mierzą czas inaczej, a kalendarz juliański jest opóźniony względem gregoriańskiego o 13 dni.

A zatem kiedy prawosławni mają Wigilie? Według kalendarza juliańskiego 24 grudnia, a licząc kalendarzem gregoriańskim 13 dni później, czyli 6 stycznia.

Jak widzisz to kiedy jest Wigilia prawosławna i kiedy prawosławne Boże Narodzenie jest obchodzone zależy od przyjętego kalendarza. W mowie potocznej przyjęło się mówić, że święta prawosławne wypadają 6 stycznia – Wigilia, 7 stycznia – Boże Narodzenie, a 8 stycznia drugi dzień świąt. Jednak patrząc przez pryzmat kalendarza juliańskiego święta wypadają w te same dni grudnia co w kulturze katolickiej.

Kiedy są święta Bożego Narodzenia?

A kiedy jest Boże Narodzenie? Oczywiście dzień po Wigilii, czyli 25 grudnia. Jest to święto stałe, a więc co roku przypada w ten sam dzień.

Natomiast kiedy jest drugi dzień świąt? Dokładnie 26 grudnia, w dzień kiedy w kościele katolickim upamiętnia się świętego Szczepana. W obrządku prawosławnym jest to 9 stycznia. W drugi dzień Świąt chętnie odwiedzamy rodzinę i znajomych, od tego dnia po domach chodzą grupy kolędników.

W niektórych częściach Polski panuje zwyczaj sypania owsem lub grochem, co ma symbolizować ukamienowanie Świętego Szczepana. Co więcej kapłani święcą ziarna zbóż aby dały one dobre plony w przyszłym roku.

Powiedzmy sobie też krótko czym są święta Bożego Narodzenia, tak ogólnie. Jest to przede wszystkim święto upamiętniające narodziny Chrystusa, jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Natomiast trudno jest odpowiedzieć czym jest Boże Narodzenie dla każdego z nas. Dla niektórych będzie to czas przeżyć duchowych, rodzinnych, czas odpoczynku, świętowania czy spotkań z najbliższymi.

Kiedy będą święta Bożego Narodzenia w obrządku prawosławnym?

A kiedy będzie Boże Narodzenie w kościele prawosławnym? Według naszego kalendarza Wigilia wypada 6 stycznia.

Pod kątem jedzenia i zwyczajów prawosławna Wigilia jest bardzo podobna do katolickiej, też jest 12 dań, Sianko pod obrusem, wolne miejsce dla niespodziewanego gościa. Różnicą jest przede wszystkim całonocne nabożeństwo i czuwanie, które rozpoczyna się 6 stycznia po południu.

7 stycznia przypada pierwszy dzień świąt nazywany także Zimową Paschą. W cerkwiach odprawiana jest liturgia św. Bazylego Wielkiego, która skupią się na narodzinach Chrystusa oraz Mędrcach, którzy oddali mu pokłon.

Prawosławne Boże Narodzenie, podobnie jak katolickiej to czas rodzinnych spotkań, uroczystego obiadu, świętowania i kolędowania.

Z kolei 8 stycznia to drugi dzień świąt tzw. synaksa, czyli święto poświęcone Przenajświętszej Bogurodzicy. Tradycją jest odwiedzanie bliskich, spożywanie uroczystego obiadu, a także uczestnictwo w nabożeństwach liturgicznych.

Okres bożonarodzeniowy (tzw. Światki) trwa w prawosławiu do 19 stycznia, kiedy obchodzone jest święto Chrztu Pańskiego.

A zatem już wiesz od kiedy obchodzimy Boże Narodzenie, w jakie dni miesiąca przypadają poszczególne uroczystości. Wiesz także kiedy zaczyna się Boże Narodzenie, w jakim dniu przypada jego zakończenie, zarówno w tradycji katolickiej jak i prawosławnej.

Kiedy jest Wigilia, kiedy obchodzimy Boże Narodzenie?

Od kiedy obchodzi się Boże Narodzenie?

Kiedy zaczynają się święta Bożego Narodzenia? Właściwe obchody trwają od 24 do 26 grudnia, jednak okres świąteczny zaczyna się znacznie wcześniej. To od kiedy są święta Bożego Narodzenia zależy m.in. od
kiedy obchodzimy święto Bożego Narodzenia

To do kiedy są święta Bożego Narodzenia zależy od przyjętych założeń, właściwe obchody kończą się 26 grudnia, jednak świąteczna atmosfera towarzyszy nam znacznie dłużej. Niektórzy za koniec świąt uważają 6 stycznia, Święto Trzech króli. A w kościele katolickim to kiedy kończy się Boże Narodzenia wyznacza Święto Ofiarowania Pańskiego czyli tzw. Matki Bożej Gromnicznej, które przypada na dzień 2 lutego.

Co oznacza słowo Wigilia?

Wigilia co oznacza to słowo? Jaka jest jego etymologia i czy wigilia wypada tylko raz w roku? W grudniu wiele osób zastanawia się co znaczy słowo Wigilia, dlatego podjęliśmy ten temat, tak żeby rozwścieczony wszelkie wątpliwości z tym związane.

Otóż słowo wigilia pochodzi z łaciny vigilia to nic innego jak „czuwanie”, „oczekiwanie”, „straż”.

Wigilia – co to znaczy w potocznym rozumieniu? Większość z nas zapewne mówiąc Wigilia ma na myśli 24 grudnia, dzień przed Bożym Narodzeniem. Jednak pełna i poprawna nazwa tego dnia to Wigilia Bożego Narodzenia, ponieważ wigilii w ciągu roku jest znacznie więcej.

Wigilia to po prostu dzień poprzedzający święto. Dlatego Wigilia Bożego Narodzenia to dzień przed Bożym Narodzeniem. Analogicznie można powiedzieć, że Wielka Sobota jest wigilią Wielkanocy, a Wielkanoc wigilią Lanego Poniedziałku.

Mamy nadzieję, że w ten sposób wyjaśniliśmy dokładnie co znaczy Wigilia.

Co więcej wigilia wcale nie musi poprzedzać święta kościelnego. Tak naprawdę możemy tak powiedzieć o każdym dniu poprzedzającym jakieś wydarzenie, okazje czy święto. Wigilia urodzin, to dzień przed urodzinami, sobota to wigilia niedzieli itd.

Określenie Wigilia jako każdy dzień przed danym dniem funkcjonowało bardziej w przeszłości, jednak dziś sporadycznie również możemy się z nim spotkać.

Prościej się już nie da wytłumaczyć co oznacza Wigilia.

Kiedy obchodzimy Boże Narodzenie – podsumowanie

A zatem wiesz już kiedy obchodzimy święta Bożego Narodzenia, masz więc czas aby odpowiednio przygotować się na ten jakże ważny okres. Zarówno pod kątem organizacyjnym, ale przede wszystkim duchowym.

Wiemy dokładnie kiedy jest święto Bożego Narodzenia (25 grudnia) a także zdajemy sobie sprawę w jaki dzień wypada koniec świąt Bożego Narodzenia.

Co więcej wiemy także kiedy Boże Narodzenie u prawosławnych. Wypada ono dokładnie 13 dni później niż niż obrządku katolickim, a raczej trzeba powiedzieć w kalendarzu gregoriańskim.

Dodatkowo wiesz co to znaczy słowo Wigilia. Z taką porcją wiedzy nie zaskoczyć cię już żaden bożonarodzeniowy termin.