Szukasz prezentu dla miłośnika kolarstwa? Wiesz, że masz do czynienia z osobą, która w sezonie intensywnie trenuje, ale zimą niekoniecznie ma ochotę na walkę z przeciwnościami pogody? Sprawdź ofertę trenażerów, które pomogą zmienić tradycyjny rower na sprzęt do treningu domowego. 

Trenażer — co to za rozwiązanie? 

Trenażer rowerowy to urządzenie stworzone do symulowania jazdy na rowerze. Rozwiązanie to najczęściej wykorzystuje się wewnątrz pomieszczenia. To popularne narzędzie wśród kolarzy, triathlonistów oraz osób chcących utrzymać lub poprawić swoją kondycję fizyczną. Sprawdza się także wśród osób, które z różnych powodów wracają do formy, rehabilitują się, a trening na rowerze stacjonarnym pozwala im budować kondycję w bezpiecznych warunkach. Oczywiście można kupić tradycyjny treningowy rower stacjonarny, natomiast jest to rozwiązanie nieco bardziej kosztowne, poza tym nie wszyscy mają miejsce na osobne urządzenie tego typu. Odpowiedni trenażer pozwala zaś zmienić rower przystosowany do jazdy na zewnątrz w model stacjonarny. Dla każdego miłośnika kolarstwa, który niekoniecznie lubi treningi na zewnątrz w okresie późnej jesieni i zimy. 

Jak wybrać trenażer? Dostępne rozwiązania 

Na rynku obecnie dostępnych jest wiele modeli trenażerów. Popularne rozwiązania możesz znaleźć np. https://sprint-rowery.pl/

Można wyznaczyć trzy najpopularniejsze kategorie trenażerów, czyli: 

  • trenażery magnetyczne na tylne koło — działają one na zasadzie kontaktu tylnego koła roweru z rolkami generującymi opór; dzięki adapterom lub zaciskom można łatwo zamontować rower na całej konstrukcji. W takim rozwiązaniu porusza się tylko tylne koło, dzięki odpowiedniemu układowi magnesów uzyskuje się odpowiedni opór na rolce, poziom oporu można zmieniać najczęściej na kontrolerze trenażera. Model ten wymaga natomiast opony z gładkim bieżnikiem.
  • trenażery rowerowy rolkowy — skłują się z trzech ruchomych rolek, które znajdują się na stalowej konstrukcji; rozwiązanie to wymaga co prawda więcej skupienia i umiejętności zachowania równowagi, ale jednocześnie daje wrażenie większej realności treningu. Tutaj kręcą się obydwa koła roweru, natomiast opór generuje tylko koło. Trenażer rolkowy pozwala symulować jazdę na różnych typach nawierzchni, co jest ciekawą opcją treningową. 
  • trenażery rowerowe bezpośrednie typu Direct Drive — w tym rozwiązaniu rower jest połączony bezpośrednio do trenażera bez tylnego koła, tylna opona się więc nie zużywa, wystarczy na dobrą sprawę standardowa kaseta z łańcuchem; tego typu trenażery pozwalają na korzystanie z własnych przełożeń roweru, co ceni sobie wielu cyklistów. Modele te są cichsze i mniejsze. Jednocześnie dają bardzo duże wrażenie realności, niektóre modele pozwalają mierzyć moc generowaną w trakcie treningu. 

Wybór powinien być podyktowany potrzebami cyklisty, specyfiką jego treningów, a także możliwościami lokalowymi (przy małej dostępnej powierzchni pewnie dobrym wyborem będzie Direct Drive). Warto wziąć pod uwagę kwestie realności odczuć z jazdy, możliwości treningowe, jakie daje trenażer.